• Bu hikaye tamamen gerçek,
  zira onu baştan sona ben uydurdum.
 • Maria'nın ve Ayşe'nin ottan aşları,
  aynı fırının aynı ateşinde pişecektir.
 • Biri o yakadan biri bu yakadan
  ama aş aynı aşk aynıdır.
 • Bu hikaye tamamen gerçek,
  zira onu baştan sona ben uydurdum.
 • Zihni O'na bildiği oyunları
  oynamaya başlamıştı yeniden.
 • Mavi boyalı demirden olma
  kepenklere sihirli bir el değiyor.
 • Rum kadınların neşeli sesleri
  yankılanmaya başlıyordu.

MİTERA 1905'E HOŞGELDİNİZ!

MEHTAP SÜNER SUSUZLU, 1967 doğumludur. Girit kökenli bir ailenin torunu olarak İzmir'de dünyaya gelmiştir. Yirmi üçünde piyano çalmaya başlamış, kırkından sonra kendi kısa hikayelerini kaleme almıştır. Aile Öyküsünü "Şimdi Evimdeyim" adlı kitapta toplamış ve tüm içtenliğiyle MİTERA 1905'te hayata geçirmiştir. MİTERA 1905 konuklarına bir Öykü'nün içerisinde yaşamayı vadeden, çok özel bir Konukevi'dir.

BURASI "O" YER DEDİĞİNİZ YER

Bir misafirliğe gitsem
Bana temiz bir yatak yapsalar
Her şeyi, adımı bile unutup uyusam...

Kalktığımda yatağım hala lavanta koksa
Kekikli zeytinli bir kahvaltı hazırlasalar
Nerede olduğumu hatırlamasam
Hatta adımı bile unutsam...

Melih Cevdet Anday

DUENDE... HAYATIN BÜYÜSÜ

Lorca'nın bulduğu bir kavram olan "DUENDE", bize şunu anlatır.
Yaşamın haritası, kılavuzu yoktur. Ne yaparsak yapalım "DUENDE" ile yani "yaşanmışlıklarımızın bize kattığı güç ve aşk" ile yapalım. Mitera 1905'in tarihe özenle dokunulmuş her köşesinde buna şahit olacaksınız.

TÜM GÖRSELLER İÇİN TIKLAYIN

URLA'DA YAŞAM

URLA

Urla'da hayat...önce günaydın... sonra biraz güneş... biraz aşk, biraz tenhalık, biraz sıcaklık... serin bir deniz... doğanın sonsuz cömert duruşu... şehre bir başkaldırı ve ardından güzel bir uyku. Bu sözler sanıyorum Urla'yı anlatmaya yeterli değil.

İzmir ilinin batısında, yarımadanın başlangıcında bulunan ilçemiz, ismini Latince ve Rumca " sazlık" anlamına gelen Vourla sözcüğünden almıştır.

Çok kültürlü geçmiş yaşamının izlerini, sokak aralarında arnavut kaldırımlarına ve eski taş evlerin duvarlarına saklamış Urla, hayal gücünü destekleyen keşiflere açıktır. Yüzyıllık zeytin ağaçlarıyla, koca yemişiyle, murt cinsi mersini ve defne ağaçlarıyla, benzersiz Enginarı, bağları ve olağanüstü şarap ve şarap evleriyle, yaz kış yemyeşil olan tepeleriyle güneşe ve denize gülümseyen Urla bir kez daha yaşamı kutluyor.

Klazomenia Antik Kenti zamanında kullanılan Klazomenai Zeytinyağı İşliği, Anadolu’nun ilk zeytinyağı üretim tesisi olup bu topraklarda bulunan en eski zeytinyağı işliği olma özelliğindedir. Urla’nın iskele bölgesinde 1992 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış olan işlik, aslına uygun olarak restore edildikten sonra 2005 yılı sonunda ziyarete açılmıştır. Antik kent Klazomenia'da kullanılan zeytinyağı küplerinin görselleri Mehtap Süner Susuzlu tarafından çini sanatıyla buluşarak, Mitera 1905'in duvarlarını süslemektedir.