• This story is entirely real
  but in fact I made it up all myself
 • Maria and Ayse's common veggie
  made meal is to be baked in the same oven within the same temperature
 • One was from that side, one from
  this side but the food and the love were the same.
 • This story is entirely real
  but in fact I made it up all myself
 • Her mind has begun to play
  the games it knows again.
 • A magical hand touches
  the blue painted iron shutters.
 • The cheerful voices of the
  Greek women were beginning to echo

WELCOME TO MİTERA 1905!

Mehtap Süner Susuzlu was born in İzmir (Smyrna) in 1967 as the member of the 4th generation of the migrated Cretans.... She united some of her family stories in her book "Simdi Evimdeyim" and materialized these stories in Mitera 1905. You are offered to take a role in these stories in Mitera 1905 guest house.

BURASI "O" YER DEDİĞİNİZ YER

Bir misafirliğe gitsem
Bana temiz bir yatak yapsalar
Her şeyi, adımı bile unutup uyusam...

Kalktığımda yatağım hala lavanta koksa
Kekikli zeytinli bir kahvaltı hazırlasalar
Nerede olduğumu hatırlamasam
Hatta adımı bile unutsam...

Melih Cevdet Anday

DUENDE... THE MAGIC OF LIFE

'Duende' created by Lorca, says that life has neither got a map nor a guide. Thus, in whatever we do, we shall do it with 'DUENDE'; with the power and love accumulated by our formel experiences. You shall witness duende in every corner of Mitera 1905 with an extraordinary touch of history.

TÜM GÖRSELLER İÇİN TIKLAYIN

URLA'DA YAŞAM

URLA

Urla'da hayat...önce günaydın... sonra biraz güneş... biraz aşk, biraz tenhalık, biraz sıcaklık... serin bir deniz... doğanın sonsuz cömert duruşu... şehre bir başkaldırı ve ardından güzel bir uyku. Bu sözler sanıyorum Urla'yı anlatmaya yeterli değil.

İzmir ilinin batısında, yarımadanın başlangıcında bulunan ilçemiz, ismini Latince ve Rumca " sazlık" anlamına gelen Vourla sözcüğünden almıştır.

Çok kültürlü geçmiş yaşamının izlerini, sokak aralarında arnavut kaldırımlarına ve eski taş evlerin duvarlarına saklamış Urla, hayal gücünü destekleyen keşiflere açıktır. Yüzyıllık zeytin ağaçlarıyla, koca yemişiyle, murt cinsi mersini ve defne ağaçlarıyla, benzersiz Enginarı, bağları ve olağanüstü şarap ve şarap evleriyle, yaz kış yemyeşil olan tepeleriyle güneşe ve denize gülümseyen Urla bir kez daha yaşamı kutluyor.

Klazomenia Antik Kenti zamanında kullanılan Klazomenai Zeytinyağı İşliği, Anadolu’nun ilk zeytinyağı üretim tesisi olup bu topraklarda bulunan en eski zeytinyağı işliği olma özelliğindedir. Urla’nın iskele bölgesinde 1992 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmış olan işlik, aslına uygun olarak restore edildikten sonra 2005 yılı sonunda ziyarete açılmıştır. Antik kent Klazomenia'da kullanılan zeytinyağı küplerinin görselleri Mehtap Süner Susuzlu tarafından çini sanatıyla buluşarak, Mitera 1905'in duvarlarını süslemektedir.